Zakup lokalu mieszkaniowego – o jakich aspektach należy pamiętać?

DCM0026W trakcie zakupu mieszkania czasami zdarzają się oszustwa, jakie mają miejsce na rynku wtórnym. Toteż tak ważne jest zbadanie lokum nie tylko pod aspektem technicznym, jednak także prawno-własnościowym. Kategorycznie zakazane jest opłacenie jakichkolwiek zadatków przed sprawdzeniem mieszkanka. Coraz częściej słyszy się o ulokowanych ogromnych zadatkach, po czym właściciel lokum przepada z wpłaconą zaliczką na zakup mieszkanka, jaką mu poprzednio dostarczyliśmy. Dlatego należy też wiedzieć, że nazwisko widniejące na domofonie nie oznacza, że jest to właściciel wiadomej nieruchomości, może być to za to zwykły dzierżawca, który podaje się za właściciela mieszkanka.

Przed podpisaniem umowy nabycia mieszkanka trzeba przeanalizować sprawy dzierżawcze w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych. W tym miejscu najprędzej dowiemy się, czy mieszkanie należy do spółdzielni, czy okaziciel nie ma zadłużenia, a jeżeli je ma to, w jakiej wysokości.

Oczywiście trzeba przyjrzeć się również stanowi technicznemu mieszkania, bo potencjalne wydatki remontu mogą przerosnąć wartość rynkową mieszkania, a to dla kupującego nie jest korzystne. Można również posiadacza lokum pytać, kiedy i jakie remonty zostały przeprowadzone w danym mieszkanku. Warto również sprawdzić szczelność okien w mieszkaniu, bo to automatycznie będzie wpływać na wielkość rachunków za ogrzewanie.

DCM0031Przed podjęciem ostatecznej decyzji o nabyciu mieszkanka można spotkać się z administrującymi wspólnotą albo spółdzielnią. Dzięki temu dowiemy się, jakie są plany administratora, co do domu mieszkalnego, w jakim znajdować ma się nasze idealne lokum. Na takich spotkaniach można dowiedzieć się o przewidywanych remontach, upiększeniach fasady budynku, remoncie dachu czy również drzwi frontowych. Takie działania poniosą za sobą dodatkowe wydatki, ale dzięki temu podwyższy pokaźnie wartość mieszkania, jeślibyśmy w przyszłości chcieli je sprzedać albo wydzierżawić.

Jak widać nie ma zbyt wielu rzeczy, o których należy wiedzieć przy kupnie mieszlanka, jednakże nie zaszkodzi, gdy skorzystamy z uprzednich wskazówek.

Oktawian Sawicki