Jakie elementy wpływają na ocenę atrakcyjności mieszkania?

dcm66451Ilość do sprzedaży na rynku mieszkań jest tak ogromna, że dokonanie selekcji pomiędzy setkami, a nawet tysiącami rozsądnych propozycji może okazać się bardzo trudne. Przysłowiowy Kowalski jest bowiem wabiony zarówno rozsądną lokalizacją proponowanych lokali, niską ceną jak również nowoczesnym wyposażeniem wnętrza. Istotne znaczenie mogą mieć także ponadprzeciętne standardy energooszczędności oraz ekologiczność budynku.

Podstawowe kryteria, które kiedyś wyrokowały o wyborze mieszkania, są obecnie zaledwie jednymi z czynników, jakie ma posiadać mieszkanie, ażeby był brany pod uwagę przez zainteresowanego kupnem. Niezmienne pozostaje niestety ograniczenie budżetowe. Zwykle przystępując do poszukiwań, z góry definiuje się również liczbę i położenie pomieszczeń oraz minimalną powierzchnię lokum. Teraźniejszy klient cechuje się konkretnymi kryteriami oraz wysokim poziomem świadomości rynkowej. Od sprzedającego wymaga więc jasnej, sprawiedliwej informacji, którą zwykle otrzymuje. W dalszym ciągu jednak przytrafiają się oszustwa, dlatego też pewna doza rozwagi przy dokonywaniu wyboru jest zdecydowanie polecana.

Zależnie od tego, czy lokum ma być wynajmowane, czy nabyte, najistotniejsze cechy mieszkania mogą być różne. Dla niektórych przewagą będzie kwestia aranżacji lokum – całkowicie umeblowane pomieszczenia pozwalają na natychmiastową przeprowadzkę i zaoszczędzenie sobie problemu z nabyciem lub transportem potrzebnych w każdym domu detali. Taka wygoda oznacza przeważnie nieporównywanie wyższe koszty lokalu, jednak czasami okazuje się najlepszym wyborem.
To, co dla niektórych jest komfortem, dla drugich może jednak okazać się problemem. Miłośnicy specyficznego looku i personalizacji wnętrz, ceniący sobie swobodę aranżacji mogą być niezadowoleni ograniczeniem przestrzeni do przekształcenia. Kupując mieszkanie z zamiarem jego modernizacji nie warto przepłacać, bo stare wyposażenie będzie jedynie kłopotliwą przeszkodą, a niekiedy jego pozbycie się może stać się wielką trudnością.

dcm53161Oszczędność lokum to jeden z głównych czynników, na jakie należy zwracać uwagę przy jego doborze. W szczególności podejrzane bywają bloki słabo izolowane, gdyż utraty ciepła równoznaczne są z brakiem wydajności ogrzewania. Obecnie ważne jest, żeby ten ostatni był jak najbardziej przychylny dla środowiska, a równocześnie ekonomiczny. Całe szczęście, że na rynku można spotkać coraz więcej obiektów spełniających oba te wymogi. Wzrasta popyt na mieszkania zasilane opcjonalnymi źródłami energii, a boom na ekologię przestaje być jedynie pustym ogólnikiem. Kto wie, czy w nieodległej przyszłości to właśnie takie rodzaje budynków nie będą głównym celem potencjalnych kupujących?

Można zatem stwierdzić, że szeroka gama nieruchomości dostępna do sprzedaży to as w rękawie klientów. To dzięki różnorodności ofert możemy zdecydować się na taki lokal, który idealnie pasuje do naszych kryteriów.

Marietta Adamczyk